Hollanda başkenti olan Amsterdam civarındaki turistik semt Volendam'da bulunan ve corona virüsü salgınından ciddi biçimde etkilendiği belirtilen dünyaca ünlü Art Hotel Spaander'in iflas ettiği açıklandı.

Corona virüsü salgının başlamasının ardından 21 Mart’ta kapatılan otel, “Konuklarımız ve personelimizin sağlığı açsısından otelin bütünüyle kapatılmasının şimdilik en iyisi olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Kuzey Hollanda Mahkemesi, Art Hotel Spaander’in iflas ettiğini açıkladı. BBC Türkçe’de yayınlanan habere göre Art Hotel Spaander, 1881 senesinde Hollandalı girişimci Leendert Spaander tarafından, tüm dünyadaki sanatçıları buluşma yeri olması amacı ile açıldı. Birçok sanatçı, konaklama faturlarını yapmış oldukları fotoğraflarle ödedi ve bu fotoğraflar otelin duvarlarına asıldı.


Otelin kurucusu Leendert Spaander ise, kızlarından üçünü otelde çalışan sanatçılarla evlendirmişti. Küçük bir balıkçı köyü olan Volendam’daki otel, yıllarca hem turistlerin hem de dünyaca ünlü isimlerin önemli uğrak yerlerinden biri oldu. Otelin ünlü müşterileri arasında ABD’li film yapımcısı Walt Disney, “First Lady” Eleanor Roosvelt, sinema sanatçıları Elizabeth Taylor, Kirk Douglas, besteci Maurice Ravel, Fransız ressam Pierre-Auguste Renoir ve boksör Muhammed Ali Clay de vardı. Sahipleri, tarihi otelin geleceği konusunda henüz bir açıklama yapmadı.